30-11-2023

 

(‭‭Psalms‬ ‭119:2‬ ‭NLT‬‬)

[2] Joyful are those who obey his laws and SEARCH FOR HIM WITH ALL THEIR HEARTS.

 

Hľadaj Pána celým svojím srdcom.

 

Dobré ráno. Je trištvrte na deväť. Ráno je širší pojem ako sa môže na prvé počutie zdať. Cítim pokoj, prijatie, blízkosť. Som tu ako doma, áno aj keď by som mal byť v cudzine. Mal by som byť? Na raňajky sme mali vyprážané pečivo a mäso a kus omelety.

Vyrážame do mesta, Eli ma berie na stretnutie pastorov, kňazov, biskupov…je to spoločné stretnutie z rôznych deniminacii, luteranov, katolikov, letničnej cirkvi, anglikánskej cirkvi v kostole anglikánskej cirkvi. Páči sa mi ako sa vedia stretnúť a spoločne diskutovať na rôzne témy. Téma bola cirkev dnes.

Radosť ktorá pramení v hĺbke, pokoj ktorý prevyšuje chápanie.

Celý čas môžme rásť v poznávaní Boha. Je to cesta života. Ježiš je cesta, poď na cestu prijmi Ježiša.. on je cesta k Bohu. Neexistuje poznať už dosť Boha, on je väčší ako si predstavujeme. Ak si myslíme že sme už Boha spoznali, je to pýcha.

 

(1 korinťanom 1,18 )

[18] Veď SLOVO o kríži je bláznovstvom pre tých, čo sú na ceste k záhube, nám však, KTORÍ SMERUJEME K SPÁSE, JE BOŽOU MOCOU.

[19] Veď je napísané: Zmarím múdrosť múdrych a rozumnosť rozumných zničím.

 

Nie sme spasený múdrosťou. Čo znamená smerovať k spáse? Byť na ceste ku spáse, znamená byť na ceste ku Ježišovi. V ňom sme zachránený. Začiatkom múdrosti je bázeň pred Bohom.

 

Niekedy sa mi zdalo že život nedával zmysel. Lebo v ňom chýbal Ježiš. Aj keď som nevidel v tom momente zmysel, Boh ho videl.

 

(‭‭Rimanom‬ ‭1:25‬ ‭SEB‬‬)

[25] BOŽIU PRAVDU ZAMENILI za lož a korili sa a SLÚŽILI STVORENSTVU NAMIESTO STVORITEĽOVI, ktorý je požehnaný naveky. Amen.

 

Ak má božie slovo moc zmeniť mňa má moc zmeniť aj teba. Je to ako s vodou vo fľaške ktorú dostaneš. Pokiaľ ju neotvoríš a sa z nej nenapiješ, voda neuhasý tvoj smäd.

Otvor Bibliu, a budeš piť živú vodu pre tvojho ducha.

 

Prechádzame mestom stretnúť Felixom – gajdom naplánovať zajtrajší výlet k jazeru Natron.

 

Boli sme na lokálnom trhu nakúpiť lokálne ovocie. Najradšej by som pomohol každému, ale to sa nedá. V mzungu vidia peniaze.

 

Našim autom stodvadsať kilometrov do MTOWAMBU odkiaľ nám o siedmej pojde lokálny aitobus. Chystám sa na safari, lebo viem, že každá jazda autobusom je neopakovateľná.

 

Poprosil som Eliho, či mi vie odporučiť kadernictvo. Zobral ma k borcovi, ktorého pozná. Akože toto bol zážitok. Úplne profi ma ostrihal, podľa jeho uváženia, som to nechal na neho. Skrátil a upravil mi bradu, britvou oholil okraje. Pred tou britvou som mal teda rešpekt. Jeho kolegyňa mi umila hlavu, vyčistila mi uši – na to sa ma samozrejme opýtala, (n3bol som zrovna v zóne komfortu ale bol som zvedavý ako to bude prebiehať) dostal som masáž a nejakú formu kondicionéra. Som spokojný. Trvalo to hodinu a štvrť. Precízne.

 

Ideme sa najesť do miestnej reštaurácie. Neuveriteľné koľko veľa ľudí pozná a oni poznajú Eliho. Všade ide futbal, všetci pozerajú soker. Jedlo pozostáva z fazule, ryže, hovädzieho mäsa a šalátu. Majú tu zvyk, že pred jedlom a po jedle príde niekto z personálu a nalieva mi na ruky vodu z plastovej baculatej konvičky (videl som zelenú q červenú zatiaľ) pričom druhou rukou drží lavor alebo mysku.

 

Povedal som si, že ťa nebudem zaťažovať presnými časmi a číslami.

 

Vraciame sa k Elimu. Po ceste sa zastavujeme ešte na pozemkoch, ktoré mi chce ukázať. Tam bude rozšírenie cirkvi, modlitebné miesto a miesro pre hostí alebo ľudí ktorý potrebujú nejakú čas byť na formácii alebo modlitbe a pôste. Modlíme sa za toto miesto, aby tu rástlo Božie Kráľovstvo.

 

Pri hádzame k Elimu na dom. Vraciame sa domov. Cesta k nemu je blatova, kompletne bez asfaltu, pretože býva v takej štvrti. Zaujímalo by ma či tu sú nejaké názvy ulíc a čísla domov.

 

Vonku je už tma. Na to že je December vôbec nevnímam príchod Vianoc. Či je to vzdialenosťou, programom, alebo teplotou. Alebo všetkým dohromady.

 

Rozdávam Eliho deťom Purity a Comfort, (tak sa volajú jeho najmladšie deti) cukríky, lizatká a horalky. Chvíľu sa hanbíme aj o i aj ja, hovorím im o Tatrách na horalkach. Potešili sa.

 

Prichádza Emmanuel. Je to úžasné stretnúť sa po troch rokoch. Rozprávame sa. Vidíme sa po troch rokoch čo sme si od Kilimandzara písali na sociálnych s

ieťach.

 

Dávam si sprchu a idem spať.

 

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *