29-11-2023

 

Predslov:

 

Pár pred slov, pár slov ako perdkrm. Áno, táto časť súvisí s prvotnou návštevou Afriky. Vraciam sa po troch rokoch do Tanzánie. Vtedy som išiel. Teraz idem tiež. Vtedy som išiel ale teraz idem s tým, že sa vraciam. Je to iné. Vtedy som išiel a kamarátmi. Dnes idem sám. Vtedy som tam šiel ako turista a cudzinec. Teraz idem navštíviť priateľov biskupa Eliho a Kilimanjaro sprievodcu Emmanuela, ktorých som tam pred troma rokmi spoznal. Áno je to cesta. Uplynuli tri roky.

Som na ceste, je to misia. Čo presne ma čaká neviem, ale jedno viem, že Pán Boh bude konať veľké veci v mojom živote a v životoch ľudí okolo mňa. Amen – znamená enter, potvrdiť, nech sa tak stane – enter – vstúpiť. Vstupujem, ak chceš Vstúp so mnou.

 

Tak a je to tu. Dnes letím. Pokúsim sa priblížiť prečo málo spánku a veľa cesty. Táto moja cesta sa začína pešo. Ťahám kufor po dobu 39 minút kým pokým neprídem na zastávku autobusu. Prečo? Chcel som to tak. CESTA.

 

Čo znamená cesta?

 

Premýšľam nad tým. A pozývam ťa tiež na túto cestu do Afriky spolu so mnou, zamyslieť sa a spoznať cestu, pravdu i život.

 

Teplota vonku je 0°. Je ráno a áno fúka, mláky na chodníkoch sú zamrznuté. Predstav si čo si máš obliecť keď vieš, že ideš do teplej krajiny. Samozrejme som nechcel zo sebou brať sveter ani zimnú vetrovku. Takže zima mi je All-inclusive. Nastupujem do autobusu. Zohrievam sa. Nechávam sa unášať diaľničnými kilometrami do Viedne na letisko. Na to, že je pol štvrtej ráno držím sa bez spánku ešte dosť solidne.

 

Všetko ide hladko. Tri hodiny rezervy pred letom som ani nepostrehol. Kto si dá ráno wrap? Wrapujem, dropujem batožinu, čekujem, röntgenujem, kupujem šunkovú bagetu jem a čakám.

Nastupujem do prvého lietadla, ktoré ma berie do Amsterdamu. Áno letím opäť na sever aby som mohol letieť na Juh.

Niekto len pár sedadiel predo mnou má dnes 29 narodeniny a táto letecká spoločnosť mu dala pozornosť. Pripomenulo mi to situáciu z pred teoch rokov keď som šiel do Afriky zdolať Kilimanjaro. Letel som v deň svojich narodenín. Áno, ak si prečítaš ten príspevok, tak sa dozvieš deň mojich narodenín.

Ešte som ti vlastne nespomenul kam idem. Možno ťa zaujíma aj prečo.

Prečo cesta a čo je jej cieľom?

Poporiadku otázka za otázkou. Nebudem sa rozpisovať v rozsiahlom prológu.

Predriemal som koláčik a čaj. Ešte dúfam. Letuška ide a pýtam si. Všetko sa napravilo a banánovo orechový zákusok mi neunikol, rovnako ako ani čaj. Čajokrásna chvíľa vysoko v oblakoch.

V Amsterdame som mal doslova pár minút zorientovať sa, zamieriť z terminálu C na terminál F.

Letím ponad červené more. (Nie je rozhodne červené takto pri pohľade z okna z výšky 12 km)

Čo za sestu sa otvára predomnou presne neviem. Ale jedno viem, viem že to nie je len dovolenka, aj keď som si zobral z práce dovolenku na to aby som mohol ísť.

(Matúš 19:21) Ježiš mu odpovedal: Ak chceš byť dokonalý, CHOĎ, predaj svoj majetok, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom PRÍĎ A NASLEDUJ MA.

Ak chceš byť dokonalý – choď. Dokonalý v čom? Choď a urob rozhodnutie. Aký poklad má človek v nebi keď sa rozdelí o to čo má?

Cesta pre mňa znamená proces. Presúvam sa z miesta A do miesta B. Môj postoj sa mení, moje nastavenie sa mení, mení sa môj pohľad na veci počas toho ako žijem, mení sa poloha môjho srdca. Odkiaľ a kam kráčam?

Ježiš tu však hovorí ešte jednu vec. Príď ku mne, a nasleduj ma. Je to pozvanie. Približ sa k Bohu a on sa priblíži k tebe. Keď dvaja spolu chodia, idú vzájomne bližšie. A keď rastú vo vzťahu s Bohom, približujú sa navzájom na ramenách trojuholníka.

Okej a kam mám ísť? Ako mám rásť v poznávaní Boha?

“Nasleduj ma,” povedal Ježiš. Nepovedal mu: a potom ma tu počkaj. Nie. Povedal, poď – pozýva nás.

Kde je tvoje srdce? Čudná otázka o srdci? Ok. Čo miluješ najviac? Na čom ti najviac záleží v živote? O čom rád hovoríš? Stráž svoje srdce, lebo z neho pramení život. Neznamená to, že si nemáš merať tlak, ale stráž to, čím sa zaoberáš, čo miluješ, lebo tým aj žiješ.

Hľadaj, poď na cestu. Hľadaj Božiu, prítomnosť. Hľadaj cestu. Ježiš povedal: Ja som Cesta, Pravda i Život. Nik nepríde k Otcovi ak len nie skrze mňa.

(Matúš 8:22) Ježiš mu však povedal: NASLEDUJ MA, a nechaj mŕtvym pochovávať svojich mŕtvych.

Keď sa narodíš znova, tvoj duch ožije a nebudeš viac mŕtvy ale budeš živý q budeš nasledovať Pána Ježiša Krista.

Dostal som dve focaccia myslím si, že je to tým že sim nadviazali komunikáciu so stevartom po holandsky.

Posun času 2 hodiny. Vonku za oknom je tma. Mám dojem, že nie je pod nami nič. Žiadne svetlá miest. Pristávame už sme len 1,4 km nad zemou.

Vystupujem. Nepokračujem do dar salám, dari salám mám v batožine ako džift.

Necítim sa vôbec ďaleko. Som tu pár hodín a cítim sa tu ako na návšteve v rámci Bratislavy.

Written by Palko


1 Comment

Natalia · December 6, 2023 at 16:35

Pali,
nech sa ti podarí cesta.
A všetko najlepšie k narodeninám.
Nech sa vrátiš šťastne a bližšie k Bohu, ako dúfaš.

teším sa na tvoje cestopisné poznámky.
Natália

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *